Електронні гроші змінюють світ

За даними НБУ, на сьогоднi частка безготівкових розрахунків у загальному обсязі операцій з використанням платіжних карток в Україні становить близько 40%. Для банківського сектора України характерний низький рівень використання населенням в розрахунках iнтернету та мобільного банкiнгу. Всього 9% роздрібних клієнтів користуються інтернет-банком, а мобільним банком – 3%. Поки українці продовжують не довіряти безготiвковим розрахункам, інтернету та віддають перевагу платити в магазині готівкою, на світовий ринок впевнено виходять електронні гроші.

Банківські перекази стають швидкими і дешевими. При цьому поки що на міжнародні банківські перекази йде близько тижня: гроші повільно пропускають через банки-кореспонденти і клірингові організації. Навіть обмінятися з представниками іншої країни даними про платежі - справа складна. Проте, вже зараз за допомогою електронних грошей, наприклад, біткойнiв, банківські перекази здійснюються миттєво, дешево і безпечно.

Вигіднішими стають перекази для тих, хто працює за кордоном. Щорічно мігранти відправляють додому більше $ 500 млрд у вигляді грошових переказів. В Україну в 2017 р. заробітчани перерахували майже 10 млрд доларів США. За 9 місяців 2018 р. тільки заробітчани з Польщі відправили в Україну 920 млн доларів США. А за кожен міжнародний переказ береться комісія 6-10%. З електронними грошима це стає набагато дешевше. Дуже скоро користувачі будуть відправити гроші своїм сім'ям навіть за допомогою мобільного телефону, і доплачувати доведеться тільки за конвертацію валюти.

Електронна валюта замінить банківські рахунки і допоможе зберегти гроші від інфляції та захистить від шахраїв. Українці не довіряють банкам, а часто і зовсім не відкривають в них рахунки.  У цій ситуації електронні гроші здатні замінити банківські картки. До того ж вкладення в таку валюту подібно покупці долара під час інфляції - ще один спосіб зберегти заощадження. І це надійніше, ніж скуповувати золото в найближчому ювелірному або зберігати вдома стопки купюр.

При використанні цифрової валюти вже зроблений переказ не можна скасувати. Це виключає ризик шахрайства. А оскільки віртуальні валюти дозволяють клієнтам відправляти грошові кошти так само легко, як і е-мейли, онлайн-шопінг в іноземних магазинах стає набагато простішим.

Виникають "розумні контракти" для захисту угод. Електронні гроші легко перетворити в "програмовані гроші", якими оплачуються "розумні контракти". Зараз цю ідею реалізують як оплату через ескроу-рахунки, які вже існують в Україні. Поки що такі рахунки використовуються лише в великих угодах, наприклад, при купівлі-продажі нерухомості. Покупець кладе гроші на умовне зберігання третій особі, і продавцеві вони пересилаються, лише коли покупець отримує право власності на майно.

Як і будь-яке нововведення, електронна валюта викликає підозру. Не віриться в реальність грошей, до яких неможливо доторкнутися і сховати в шкарпетці. Тим не менш, вона дає більше можливостей. Сфера електронних платежів розвивається і вдосконалюється з кожним днем все швидше і для українця важливим завданням є не відставати від цього прогресу.