Хочу заощаджувати гроші:де і у якій валюті краще зберігати?

Однією із важливих суспільних проблем є низький рівень фінансової грамотності. Ми вміємо заробляти, але часто неефективно розпоряджаємося заробленими коштами. Ми боїмося класти гроші на депозити чи брати кредити, бо не довіряємо фінансовим установам. В умовах постійної невизначеності і маючи гіркий досвід 90-х така поведінка є зрозумілою, але шкідливою для усіх. Нам не вистачає вмінь не лише щодо вирішення складних фінансових, але й щодо елементарних, як-от ведення домашньої бухгалтерії.

Разом із IdeaBank продовжуємо спецпроект «Фінансова грамотність», через який спробуємо вплинути на цю ситуацію. Цього разу розповімо де і в якій валюті краще зберігати кошти. Заощадження грошей у час економічної кризи нелегка справа. Доходи, як правило меншають, а ризики знецінення заощаджень - зростають. Попри це - є кілька простих правил, дотримання яких дозволить пережити кризу без особливих втрат.

На що заощаджуємо?

Це базове питання, на яке потрібно дати відповідь перш ніж прийняти рішення про збереження коштів. Якщо йдеться про короткострокове заощадження (наприклад, на покупку побутової техніки в Україні), то достатньо буде відкрити короткотерміновий депозит у гривнях (до 3 місяців). Якщо йдеться, наприклад, про заощадження на відпочинок за кордоном, то очевидно, що зберігати кошти потрібно у валюті.

Коли ж метою є збір грошей на автомобіль чи житло, то зважаючи на кризу в Україні, національна валюта - не найкращий вибір. У час кризи навіть довготермінові гривневі депозити (з вищими, ніж зазвичай, відсотковими ставками) можуть не покривати рівень інфляції. Тому єдиного рецепту вигідного збереження грошей - немає. Усе залежить від конкретної мети заощаджень.

Сховаю “під матрац”?

Один з найпоширеніших  спосіб зберігання грошей в українців - “сховати під матрац”. Утім, зберігання великих сум грошей вдома не є правильним рішенням. По-перше, - це небезпечно. По-друге, - гроші повинні заробляти. Особливо у кризовий період. Заробляти повинні стільки, щоб принаймні покривалися втрати від інфляції. В ідеалі - ще й приносити дохід. Для цього гроші потрібно інвестувати.

Куди вкладати гроші?

Найкраща інвестиція - це інвестиція у себе. У власну освіту, здоров’я та посилення конкурентоздатності. Якщо ж говорити загалом, то варіантів на ринку є безліч. Від хайпів, які є високоприбутковими, але водночас дуже ризиковими (більшість з них - це так звані “фінансові піраміди”. Тому категорично не рекомендуємо!) до інвестування в нерухомість, антикварні твори мистецтва, золото і т.д.

Останні є більш надійними, але менш прибутковими у короткій перспективі. Можна також вкладати гроші у бізнес-проекти, страхові програми  чи грати на біржі. Утім, наразі найдоступніший і порівняно найбільш безпечний вид збереження і примноження заощаджень - депозит.

Які переваги депозиту?

По-перше, депозити порівняно надійні. Кризовий період банківська система фактично пережила. Усі, хто “стрес-тест” не витримав, уже визнали себе неплатоспроможними, тож масового банкротування фінансових установ не передбачається. По-друге, - це надійніше і вигідніше ніж тримати гроші вдома “під матрацом”.

Варіанти депозитів, як і відсоткові ставки, бувають різними, але практично завжди йдеться не менш ніж про 10% річних. А інколи відсоткова ставка може бути понад 20%.

В чому недоліки депозитів?

Їх загалом не багато і пов’язані вони переважно із страхом втратити гроші у зв’язку із банкрутством банку або з відсутністю можливості зняти кошти у потрібний момент.

Оскільки економічна та політична ситуація в державі не в найкращому стані, то люди не поспішають нести зароблене у банк чи якусь іншу фінустанову. Причиною скептичного ставлення до депозитів також є рівень інфляції, який в деяких випадках не перекриває рівень доходу отриманого від банку у вигляді відсотків. Утім, більшість банків зараз намагаються підняти відсоткові ставки, щоб клієнти отримали не лише місце для безпечного зберігання своїх грошей, але й прибуток.

Тож обираючи депозит як спосіб збереження заощаджень, візьміть до уваги надійність фінансової установи і порівняйте відсоткову ставку із прогнозованим рівнем інфляції (якщо йдеться про депозит у гривнях). Простіше це зробити за допомогою депозитного калькулятора. Окрім того, перевірте чи банк є учасником фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Цей Фонд гарантує вам повернення коштів, якщо раптом фінустанова, якій ви довірилися виявиться неплатоспроможною. Щоправда гарантує відшкодування коштів у розмірі не більше 200 тисяч гривень.

Нести всі гроші на депозит?

На один депозит не радимо. Звісно, якщо йдеться про суму у кілька тисяч гривень, то заради цього відкривати більш ніж один депозитний рахунок не варто. Але якщо ж сума сягає кількох тисяч доларів, то є сенс диверсифікувати вкладення, тобто розкинути їх по різних депозитах, а за бажання і по різних депозитах у різних банках.

Окрім того, якщо йдеться про депозити у гривні, то краще робити короткострокові вклади до 3 місяців. Якщо ж сума внеску велика і є побоювання втратити гроші через нестабільну ситуацію в країні, то є сенс придивитися до депозитів з можливістю знімати кошти у будь-який зручний час. Щоправда відсотки на такі депозити є суттєво менші за ті, в яких гроші можна зняти лише після закінчення терміну його дії.

У якій валюті краще відкривати депозитний рахунок?

Це також залежить від мети, на яку ви заощаджуєте кошти. Ми вже говорили, що коли йдеться про поїздку закордон чи придбання там товару, то краще вибирати іноземну валюту. Якщо кошти використовуватимуться в Україні, то долари чи євро не завжди краще за гривню.

Інколи втрати при обміні валют роблять гривневі збереження вигіднішими. Тому тут теж є сенс диверсифікувати ризики. Тобто частину грошей зберігати у гривнях, а частину, наприклад у доларах. Національну валюту краще зберігати на короткотермінових депозитах.