Мрія заробітчан. Як безкоштовно переказувати гроші з Польщі в Україну?

Мрія заробітчан. Як безкоштовно переказувати гроші з Польщі в Україну?
24/09/2018

Основним місцем призначення наших трудових мігрантів стала Польща, де вже працюють від двох до трьох мільйонів українців.

Поляки оцінили, скільки грошей у них заробляють і відправляють додому наші співвітчизники. Для цього Центробанк Польщі за участю Центру дослідження міграції провів опитування працюючих в країні українців. Отримані дані спонукали Національний банк України переглянути оцінку обсягів переказів грошових коштів з цієї країни з $ 1,35 млрд до $ 3,12 млрд у 2017 р. З`ясувалися й інші важливі факти щодо заробітків і умов праці українців в Польщі.

На заробітки та навчання

Головний мотив заробітчан в Польщі - незадовільний рівень оплати праці в Україні, але не тільки. Так, в регіоні Любліна, одному зі студентських центрів, мігранти налаштовані ще й на навчання в Польщі.

Більшість наших співвітчизників, які виїхали на заробітки, перебувають в сусідній країні в сумі приблизно два роки, середньомісячний дохід нетто у них близько 2000 злотих, при цьому у кожного третього є постійне місце роботи.

Залежно від регіону, від 43% до 68% українських мігрантів можуть розраховувати на додаткові пільги від роботодавця - безкоштовне житло, харчування, проїзд до місця роботи, оформлення документів, що дозволяє заощадити частину заробітку.

Якщо говорити про студентів, то в Варшаві половина з них поєднують роботу і навчання, тоді як, наприклад, в Любліні тільки 20%.

Небезпечно чи дорого

Приблизно 50% заробітчан переказують гроші в Україну невеликими сумами, в середньому 1000-1700 злотих, найчастіше раз у два-три місяці (близько 40% респондентів) або щомісяця (20%). Примітно, що 60% з них звикли переказувати гроші особисто, наражаючи на небезпеку в дорозі, 15% переводять готівку через Westerm Union і Money Gram, які є одним з найдорожчих способів переказу: тут комісія близько 5% для суми 1000 злотих при перекладі через відділення.

Заробітчани пішли в банки

Однак серед українських трудових мігрантів в Польщі є і 7-18% (залежно від регіону) активних користувачів банківських послуг. І головне тут - динаміка, адже ще в дослідженні за 2015 р респонденти взагалі не вказували банківські установи як спосіб переказу коштів. Варто відзначити, що більше користуються послугами банків студенти - більш схильна до інновацій молодь.

Заробітчани почали використовувати банківські перекази завдяки формуванню доступних пропозицій польськими банками - а це результат їх успішної співпраці з українськими партнерами. І таких банків все більше: вони пропонують не тільки вигідні умови та спрощені процедури відкриття рахунків, а й спілкуються з клієнтами на їхній рідній мові в відділеннях і через україномовну інфолінію в інтернет-банкінгу.

Так, наприклад, польський Getin Bank обслуговує українською мовою вже більш ніж у 25 відділеннях. Клієнти-українці можуть також розраховувати на дистанційне оформлення рахунку і доставку карти кур'єром. Такі послуги є в Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK та інших.

Дивіться також